Dlaczego w grze musi istnieć jakiś cel gry?

Dlaczego w grze musi istnieć jakiś cel gry?
W wpisie - "Czym jest gra, czyli jakie są jej główne elementy?" wspomniałem, że musi istnieć chociaż jeden cel gry. Granie bez celu nie jest tym samym, co granie, gdy cel gry występuje.
 
 
Nawet twórcze granie bez pierwiastka rywalizacji wciąż ma cel gry, którym jest tworzenie. Właściwie cel gry nie musi być nawet osiągalny, pod warunkiem, że gracze chcą go ciągle osiągnąć. Jednak musi on istnieć. Dlaczego?
 

Czym jest cel gry?

Cel gry jest umownym momentem w grze, do którego zmierzamy - grając Click To Tweet

Może najpierw o tym czym jest cel? Cel jest stanem, do jakiego chcemy doprowadzić, realizując dane działanie. W naszym codziennym życiu pomaga dobrać działania, które musimy wykonać, aby osiągnąć upragniony stan. Pomaga nam również sprawdzić, czy nasze działania idą w dobrym kierunku oraz, czy po wykonaniu wszystkich działań możemy mówić o sukcesie, czy też nie.
 
I właściwie tym samym jest cel gry - w grze. Jest umownym momentem w grze wykreowanym przez projektantów, do którego zmierzamy - grając. Jest umowny, ponieważ jest definiowany przez reguły gry i często przybiera postać warunków zwycięstwa, lub zakończenia gry.  A sam gracz zmierza do niego, lub stara się do niego nie dopuścić -  wykonując działania jakie mu dostarcza gra.
 

Dlaczego cel gry jest tak istotny?

Cel gry dostarcza poczucia kierunku i ustanawia wyzwania dla graczy Click To Tweet

Cel gry jest istotny z dwóch powodów:
 
Po pierwsze jest istotny dla samych twórców gier, aby dzięki niemu mogli zaimplementować we właściwy sposób całą mechanikę gry. W końcu ciężko jest wytyczyć drogę graczu, kiedy nie wiemy gdzie powinien zmierzać i co powinno być jej końcowym rezultatem. 😉
 
Po drugie, na dobrą sprawę gracze sami oczekują tego, że dostaną jakiś cel w grze. Co z kolei doprowadziło do tego, że gry stały się zorientowanymi na cel, opartymi na regułach działaniami, w których zadowolenie graczy wynika z pracy nad osiągnięciem celu gry. Cel gry dostarcza poczucia kierunku i ustanawia wyzwania dla graczy.
 

Dlaczego oczekujemy celu w grze?

Gry to poligon doświadczalny, w którym możemy się uczyć i eksperymentować Click To Tweet

Grając oczekujemy, że dostaniemy do zrealizowania jakiś cel gry, doświadczamy zabawy i rozrywki, podejmiemy próbę wyzwaniu jakie gra nam zaoferuje. Często również podchodzimy do gry, aby się czegoś nauczyć. To wszystko jest oferowane w grze przez jakiś cel, tylko dlaczego uciekamy do gier, skoro tego wszystkiego możemy doświadczyć również w życiu?
 
Dzieje się tak z tego powodu, że w grach rezultat naszych decyzji dostajemy natychmiast, co nie zdarza się zbyt często w prawdziwym życiu. Zasady gier są jasno opisane przez jej reguły.
 
Gry często tworzą symulację rzeczywistości i są uproszczonymi sytuacjami, które możemy spotkać w codziennym życiu. Pozwalają na szybsze doświadczenie porażki, z której szybciej się czegoś nauczymy. Tworzą środowisko i poligon doświadczalny, w którym możemy w kontrolowany sposób reagować, eksperymentować i uczyć się nowych rzeczy zanim będziemy zmuszeni robić je na poważnie w prawdziwym życiu.
 

Podsumowanie

 
1. Cel gry jest nieodłączną częścią samej gry.
 Nie możemy mówić, że w coś gramy, gdy nie widnieje w tym chociaż jeden jasny cel.
 
2. Cel gry definiuje warunki zwycięstwa i porażki w grze.
 Warunki zwycięstwa i porażki to tak naprawdę cele gry, jakie założyli sobie projektanci przy jej tworzeniu. 
 
3. Cel gry jest dla graczy wyzwaniem.
 To dzięki niemu możemy zespoić reguły panujące w grze i wytypować działania jakie będą niezbędne podczas stawiania czoła wyzwaniu.
 
4. Wyzwanie jest źródłem zabawy dla gracza.
 Gracz odczuwa radość i satysfakcję, gdy używając własnej wyobraźni i intelektu, jest w stanie sprostać zaserwowanemu wyzwaniu przez grę.
 
5. Wyzwanie musi być wyważone.
 Wyzwanie nie może być trywialne, ani zbyt trudne. Jeśli wyzwanie jest odpowiednie gracz jest w stanie "przepływu". Z kolei jeśli wyzwanie jest zbyt trudne gracz jest sfrustrowany, jeśli jest zbyt łatwe gracz staje się znudzony.
 
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Tobie ideę celu w grze. 🙂
 
Wiesz już dlaczego poświęcać nieco więcej uwagi celom podczas projektowania własnej gry. Nie pozostaje nic innego, jak tylko teorię przenieść do swojej własnej gry! 😀
 
A może masz ciekawy pomysł na cel jaki można zastosować w grach? Może masz odmienne zdanie co do celów w grach?
 
Podziel się swoją opinią w komentarzu, lub napisz do mnie maila! Z miłą chęcią porozmawiam z Tobą o grach. 😉 
 
A tymczasem trzymaj się ciepło! 😉
Hubert Knochowski

Aktywny wolny strzelec do zadań specjalnych z dziedziny sztuk wizualnych i nie tylko. Proaktywny do przesady. Solidny, odważny perfekcjonista. Ambitny, błyskotliwy i odpowiedzialny. Kreatywny entuzjasta idei. KO-MU-NI-KA-TY-WNY ekstrawertyk, pełen pasji do tworzenia czegoś z ____ .

Powiązane wpisy