Czym jest fikcyjna rzeczywistość i co wspólnego z nią ma udawanie?

Czym jest fikcyjna rzeczywistość i co wspólnego z nią ma udawanie?
Udawanie to jeden z podstawowych elementów, składających się na całość gry (o tym czym jest gra i jakie są jej główne elementy  pisałem w poprzednim wpisie).  Pora przyjrzeć się dokładniej temu - czym jest fikcyjna rzeczywistość i jakie warunki są niezbędne, aby udawanie mogło zaistnieć.
 

Czym jest udawanie?

 
Udawanie to zdolność, która pozwala Ci tworzyć  w głowie fantastyczne, wyimaginowane i odrealnione światy. Często mówi się o czymś, co nie jest w 100% zgodne z realiami, że jest "oderwane od rzeczywistości". Ten zwrot to nie przypadek i jest kluczowym określeniem, podczas zabawy własną wyobraźnią. Każda Twoja myśl, która w jakiś sposób odbiega od rzeczywistości jest zamykana w Twojej głowie - powiedzmy - za barierą, która jest granicą i definiuje to co realne, od tego co nierealne. Po co o tym mówię? Ponieważ gry, które przeszły do historii i na zawsze zapadły w pamięci graczy, to te, które potrafiły zatrzeć tą barierę pomiędzy fikcją, a rzeczywistością i wywołać w nas niepowtarzalną immersję.
 

Idea "Magicznego kręgu"

 
Johan Huizinga jako pierwszy zaczął badać wcześniej wspomniany obszar (za granicą, która oddziela rzeczywistość od fikcji). Był on holenderskim historykiem i jednym z założycieli nowoczesnej historii sztuki. W swojej książce "Homo Ludens" omawia kwestię, związaną z grą, jako podstawowym elementem kształtującym ludzką kulturę. Bierze również pod lupę ideę Magicznego kręgu, wewnątrz którego zdarzenia w realnym świecie, mają nadawane specjalne znaczenia w magicznym kręgu.
 
Magiczny krąg jest miejscem marzeń i fantazji. To ucieczka od codziennych problemów i obowiązków. I najważniejsze - wszystko wewnątrz magicznego kręgu jest w pewien sposób transformatywne. Za każdym razem, gdy ktoś opuści magiczny krąg, w większym lub mniejszym stopniu, elementy w nim zdobyte (doświadczenie lub nauka), są przenoszone do świata realnego i zmodyfikowane w odpowiedni sposób. Dlatego gry potrafią też uczyć. 😉
Sposób działania magicznego kręgu

Sposób działania magicznego kręgu

 

Jak rozmyć granicę magicznego kręgu?

Sposobów na zacieranie granic pomiędzy światem rzeczywistym, a tym wymyślonym w grze jest cała masa. Co gra to inny sposób, co gracz to inny obyczaj. Istnieje jednak kilka ogólnych rozwiązań, które mogą przybliżyć Cię do rozmycia granicy magicznego kręgu u Twojego gracza:
 

Poznaj swojego gracza

Nie tworzysz gry dla siebie, tylko dla rzeszy fanów, których ta gra zainteresuje. Dlatego ważne jest, aby podczas projektowania gry wykonać porządną analizę grupy odbiorców, którą może nasza gra zainteresować i poznać specyfikację tej grupy. Przydatne tutaj może okazać się tworzenie Person (jeden z sposobów na segmentację klientów w marketingu). Dzięki temu dowiesz się co warto zaimplementować do gry, a czego lepiej unikać.
 

Postaw na grafikę

Gra powinna być przyjazna dla oka, a estetyka i jej styl jednolity. Click To Tweet

Nie mam tutaj na myśli super realistycznej grafiki w grach, bo nie jest on aż tak istotna. Jest przecież mnóstwo świetnych gier nisko budżetowych, które wręcz wciągają nas do środka i potrafią zagwarantować zabawę na długie godziny. Mam jednak na myśli estetykę i styl w jakim gra została wykonana. Niech gra będzie przyjazna dla oka, a estetyka i jej styl jednolity, przez całą grę. To w zupełności wystarczy, a resztę roboty odwali za nas wyobraźnia. 😉
 

Unikaj dziur informacyjnych

Luki informacyjne to niedopowoddzenia, które występują w grach. Świetnie sprawdzają się podczas uruchamiania wyobraźni gracza, lecz trzeba uważać aby nie przesadzić. O ile luki to bardzo skuteczna metoda do przykuwania uwagi gracza, o tyle zbyt duże dziury to rzecz niedopuszczalna i mogą w mgnieniu oka rozmyć magiczny krąg, w którym znajduje się gracz. Jak temu zaradzić? Spraw, aby Twoja gra miała zachowaną harmonię i ład (więcej o harmonii pisałem w swoim wcześniejszym wpisie).
 

Bądź bezbłędny

Bugi w grach to zmora każdej gry wideo. Projekty są często tak rozbudowane, że nie sposób jest zauważyć wszystkich niechcianych błędów w grze. Magicznego sposobu na to nie ma. Po prostu pamiętaj o testowaniu gry i staraj się naprawiać wszystkie błędy, które zauważysz w swojej grze. Bugi potrafią bardzo skutecznie wybić gracza z transu w jakim się znajduje grając.
 
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Tobie ideę magicznego kręgu i wiesz już, dlaczego udawanie jest jednym z tych kluczowych elementów, które pozwalają tworzyć fikcyjną rzeczywistość. Utrzymanie gracza za granicą magicznego kręgu nie jest łatwe, a często mały detal potrafi sprawić, że magiczny krąg staje się rozmyty. Dlatego życzę Tobie i sobie jak największej ilości skutecznych pomysłów do wywoływania w graczu przeświadczenia, że znajduje się w Twojej grze.
Hubert Knochowski

Aktywny wolny strzelec do zadań specjalnych z dziedziny sztuk wizualnych i nie tylko. Proaktywny do przesady. Solidny, odważny perfekcjonista. Ambitny, błyskotliwy i odpowiedzialny. Kreatywny entuzjasta idei. KO-MU-NI-KA-TY-WNY ekstrawertyk, pełen pasji do tworzenia czegoś z ____ .

Powiązane wpisy