Czym jest gra, czyli jakie są jej główne elementy?

Czym jest gra, czyli jakie są jej główne elementy?
Trudne, a zarazem jak istotne pytanie, na które powinieneś (jeśli chcesz projektować gry) bez problemu odpowiedzieć nawet z samego rana po sylwestrowej nocy. 😉
Przecież jeśli chcesz projektować naprawdę dobre gry, to musisz wiedzieć  - czym jest gra?
 
Bez wątpienia gry są z nami od tysięcy lat. Gdy człowiek rozwinął w sobie umiejętność komunikowania się i możliwość bardziej świadomego myślenia, zaczął szukać sposobów na zagospodarowanie swojego wolnego czasu i rozwiązań na potrzebę eksponowania swojej zdolności do udawania. Tak powstały gry.
 

Moc ludologii

Gry są ciągle badane jako kulturowy i psychologiczny fenomen. Click To Tweet
 
Stąd na potrzebę gry wyłoniły się jej dwa podstawowe elementy, czyli: granie - które oznacza szereg nieistotnych czynności ludzkich, oraz udawanie - które jest umysłową zdolnością do tworzenia wyimaginowanej rzeczywistości.
 
Te dwie czynności były szczegółowo badane jako kulturowy i psychologiczny fenomen, a na ich podstawie powstała nowa dyscyplina naukowa, która poświęcona jest właśnie badaniom gier i zabaw.
 
Ludologia, bo tak jej na imię, skupia się na rolach jakie gry pełnią w naszej codzienności, na tym jak się je projektuje i na tym jakich przynęt stosować, aby złapać gracza na haczyk. 🙂
 
Gorąco zachęcam do zagłębienia się w temat ludologii, bo można z niej wyciągnąć masę istotnych informacji przydatnych podczas projektowania gier zorientowanych na konkretnego gracza.
 

Podstawowe elementy gry

Rodzaje grania różnią się między sobą istnieniem lub brakiem reguł i celów Click To Tweet
 
Przyjęło się mówić,  że podstawowymi elementami gry wideo są: mechanika, grafika, rozgrywka, fabuła itp., lecz korzenie elementów gry sięgają nieco głębiej i to od nich powinno się zawsze rozpoczynać projektowanie każdej gry.
 
W naszym rodzinnym języku gdy mówimy "grać" nie zawsze mamy na myśli "granie w grę", lecz często korzystamy z tego czasownika, by opisać w jaki sposób korzystamy z zabawek, łamigłówek (np. gram w sudoku), lub innych akcesoriów (np. gram w piłkę). Choć w przypadku zabawek i łamigłówek częściej stosujemy inne słowa tj. "bawić", "rozwiązać".
 
Jeśli jednak nawet stosujemy to samo słowo, nie korzystamy z tych rozrywek w taki sam sposób. Rodzaje "grania" różnią się między sobą istnieniem lub brakiem reguł i celów.
 
Reguły to instrukcje, które mówią nam o tym, w jaki sposób należy grać. Jeśli do tego wszystkiego dodasz wyraźny cel - określone zadanie, które zamierzasz zrealizować - wówczas osiągniesz pełnoprawną grę.
 
Głównymi elementami gry są:
  •       Reguły
  •            Cele
  •       Granie
  • Udawanie
 
Oczywiście te elementy tyczą się całego spektrum gier. Jednak jestem pewny, że nie znajdziesz żadnej gry wideo, która by któregoś z wyżej wymienionych elementów w sobie nie posiadała. Taka już istota gry.  😉
 

Czym jest gra?

Gra wykorzystuje udawaną rzeczywistość, w której gracz wykonuje cel stosując się do jej reguł Click To Tweet
 
Pomimo, że wiemy już jakie są główne elementy gier i z grubsza wiemy na czym polegają, to nadal ciężko jest zdefiniować to czym jest gra. Po prostu gry to zbyt szerokie pole ludzkich zachowań, aby móc precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak pomijając zbędne detale i trzymając się tego,  aby opis był praktyczny, a nie kompletny można powiedzieć, że gra to rodzaj, który wykorzystuje udawaną rzeczywistość, w której gracz próbuje osiągnąć jakiś cel poprzez wykonanie działań zgodnych z ustalonymi regułami.
 
Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci istotę gry. A może nie zgadzasz się z tym? Może masz swoje zdanie odnośnie gier? 😀
Śmiało napisz w komentarzu czym dla Ciebie jest gra. 🙂
 
A tymczasem trzymaj się ciepło! 😀
 
 
 
 
 
 
Hubert Knochowski

Aktywny wolny strzelec do zadań specjalnych z dziedziny sztuk wizualnych i nie tylko. Proaktywny do przesady. Solidny, odważny perfekcjonista. Ambitny, błyskotliwy i odpowiedzialny. Kreatywny entuzjasta idei. KO-MU-NI-KA-TY-WNY ekstrawertyk, pełen pasji do tworzenia czegoś z ____ .

Powiązane wpisy